Laser
LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) jest akronim za pojačanje svjetla stimuliranom emisijom zračenja. Terapijski laser je potpuno neinvazivna vrsta terapije stimuliranim svijetlom koja prodire do 6 centimetara ispod površine kože, a čiji učinak je stimulacija sinteze kolagena, protuupalno djelovanje, toplinsko djelovanje te evakuacija edema i hematoma. Primjenom terapijskog lasera postoji rizik od oštećenja vida, stoga je obavezno tijekom terapije i aplikacija zaštitnih naočala.
Indikacije:
- akutne i kronične bolesti
- upalne i degenerativne bolesti
- ozljede mekih tkiva i ligamenata
Kontraindikacije:
- akutni tromboflebitis
- hemoragije
- trudnoća
- tumor
- tetovaže na mjestu primjene
- kod djece – oprez
Elektroterapija
Elektroterapija jest primjena električne energije u terapijske svrhe koja se u zadnjim desetljećima brzo razvija i napreduje. U terapijske svrhe koriste se izmjenične struje umjesto izravne struje zbog nuspojava na koži koje izaziva izravna električna energija. Danas postoji mnogo elektroterapijskih aparata, a još više procedura koje dokazano djeluju na razna tkiva sa specifičnim pozitivnim učincima.
TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) – Metoda se zasniva na elektroanalgeziji, a djelovanje je na razini smanjenja aktivnosti živčanih završetaka što rezultira smanjenjem prijenosa osjeta boli prema središnjem živčanom sustavu. Najčešće se koristi u tretmanu akutnih i kroničnih bolnih stanja.
Dijadinamske struje – Struja niske frekvencije čija je najčešća primjena kod bolnih stanja zbog njihovog analgetskog učinka te poticanja lokalne cirkulacije, a samim time i sanaciju upale. Postoje četiri modulacije i nekoliko tehnika primjene dijadinamskih struja koje se koriste u terapijske svrhe pri čemu svaka modulacija ima specifičan učinak.
Interferentne struje – Struja srednje frekvencije koja pozitivno djeluje na inhibiciju upalnog procesa, potiče stvaranje kalusa odnosno zarastanje kostiju nakon prijeloma, te su specifične jer prisustvo metala u tretiranom dijelu tijela nije kontraindicirano za provođenje terapije.
Elektrostimulacija – Postupak primjene električnih impulsa u svrhu postizanja mišićne kontrakcije sa ciljem poboljšanja i održavanja mišićnog i živčanog sustava. Elektrostimulacija mišića najčešće se provodi u kombinaciji sa specifičnim vježbama, a može se upotrebljavati i u svrhu stimulacije živaca čime se podiže njihov potencijal provodljivosti živčanih impulsa, a koristimo je kod neurološki oštećenih pacijenata.
Zajedničke kontraindikacije:
- akutna stanja
- trudnoća
- upalni procesi i infektivna stanja
- otvorene rane
- promjene na koži
- pacemaker
Pojedini elektroterapijski postupci imaju specifične kontraindikacije.
Magnetoterapija
Magnetoterapija jest primjena magnetskog polja u terapijske svrhe. Postoji širok spektar magnetnih polja dok se u rehabilitacijske svrhe najčešće koristi niskofrekventno pulsirajuće magnetsko polje. Pozitivan učinak magnetskog polja postiže se pokretanjem iona u stanici i izvan nje te njihov prolazak kroz staničnu membranu te na taj način potiče metabolizam stanice i regeneraciju oštećenog tkiva.
Indikacije:
- kontuzije, ozljede ligamenata, luksacije, uganuća, frakture, pseudoartroze, epikondilitis
- bolesti središnjeg i perifernog živčanog sustava
- reumatske bolesti (akutna i kronična stanja)
Kontraindikacije:
- pacemaker
- juvenilni diabetes (može poremetiti metabolizam inzulina)
- trudnoća
- krvarenja
- hipotenzija
Ultrazvučna terapija
Primjena ultrazvučne energije u svrhu liječenja bazira se na mehaničkom, biokemijskom i toplinskom djelovanju. Mehaničko djelovanje ultrazvuka djeluje kao mikromasaža prilikom koje dolazi do zbijanja i rastezanja tkiva što se konvertira u toplinsku energiju, dok se biokemijski učinak ultrazvuka odvija pretvaranjem gel stanja u sol stanje i razbijanjem velikih molekula koje su rezultat upalnog procesa. Njegovi glavni učinci su povećanje rastezljivosti kolagena, temperature tkiva i poboljšanje lokalne cirkulacije.
Indikacije:
- kontrakture zglobova
- kronični artritis
- artroza
- fibroza
- upalna stanja u tetivno-ligamentarnog aparata (burzitis, tendinitis, mijalgije, miogeloze)
- ožiljci
Kontraindikacije:
- svježe ozljede i akutna stanja
- pacemaker
- trudnoća
- osteoporoza
- maligni tumori
- strano tijelo u tkivu
- krvarenja
ISTAKNUTO
U svakodnevnoj praksi provodimo elektroterapiju, magnetoterapiju, lasersku terapiju, kao i ultrazvučnu terapiju. Obratite nam se s povjerenjem!
2023. © Specijalna bolnica AKSIS | Izrada VERSADO